|
A ragozó-ragasztó magyar nyelv lényegét és tanításának új rendszerét ismerteti a könyv. Az első rész az elméleti alapokat, a második a gyakorlati módszereket mutatja be.
A magyar különleges nyelv, lényege a teremtés. Ez az összetétel, építkezés, összerakás eljárásával történik, ezért is hívjuk ragasztó ("ragozó") nyelvnek. A jelentésalkotás során mindig egy kis - legfeljebb három hangból álló - értelmes egységből, a gyökből indulunk ki, ehhez ragasztjuk a képzőket szépen sorban: egyszer, kétszer, háromszor... sokszor. Így alkotjuk szavainkat. A képzők láncolatával, változatos összekapcsolásával bámulatosan szerteágazó, mégis egységes szóhalmazokat, szóbokrokat kapunk. A gyökök hálózatát az újabb kutatások vizsgálják, a képzők szerves rendszerét elsőként könyvünk mutatja be.
Sajnos a nyugati - nemragozó nyelvekre kidolgozott - minták egyoldalú követése miatt mindez eddig nem szerepelt, illetve nem kapott kellő figyelmet az anyanyelvtanításban. Ez az első oktatási rendszer mely, megfelelve a ragozó magyar nyelv sajátosságainak, a fentieket teljes mértékben tartalmazza.
A munka szakmai ellenőre és az előszó készítője Dr. Marácz László, az Amszterdami Egyetem nyelvészprofesszora. |